Jaka jest relacja studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu w stosunku do ustawy Prawo geologiczne i górnicze w zakresie tworzenia nowych terenów górniczych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Król Lidia
Odpowiedzi udzielono: 1 czerwca 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania dla gminy D. widnieje zapis mówiący, że "w przypadku utworzenia nowych terenów górniczych (...), automatycznie – na mocy ww. ustawy [ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981) - dalej pr. geol.] – zostanie na nie nałożony obowiązek sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego".

Z kolei, zgodnie z pr. geol., "jeżeli w wyniku zamierzonej działalności określonej w koncesji przewiduje się istotne skutki dla środowiska, dla terenu górniczego lub jego fragmentu można sporządzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, na podstawie przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym" (art. 104 ust. 2 pr. geol.).

Inwestor planuje eksploatację odkrywkową złoża do 2 ha powierzchni i 20 tys. m3 rocznego wydobycia, bez użycia materiałów wybuchowych. To oraz inne okoliczności uzasadniałyby zwolnienie z obowiązku wykonania miejscowego planu zagospodarowania dla terenu górniczego.

1.

Czy zatem wymieniony na wstępie zapis w studium jest zgodny z przepisami?

2.

Czy na jego podstawie burmistrz musi zobowiązać inwestora do wykonania miejscowego planu, czy też w uzasadnionym przypadku może odstąpić od takiego obowiązku?

3.

Jakie możliwości odwoławcze przysługują inwestorowi, jeśli burmistrz nakaże wykonanie planu miejscowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX