Jaka jest podstawa prawna przetwarzania danych osobowych szczególnych kategorii przez urząd w związku z realizacją usługi "Mobilny Urzędnik"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Warkoczyński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina przystępuje do realizacji usługi "Mobilnego Urzędnika". W ramach tej usługi mieszkańcy o szczególnych potrzebach, którzy z powodu niepełnosprawności lub wieku mają ograniczenia w poruszaniu się w stopniu uniemożliwiającym samodzielną wizytę w urzędzie, będą mogli zadzwonić do urzędu, podać przyczynę kwalifikującą mieszkańca do objęcia go tą usługą (np. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, przewlekła choroba) i oczekiwać na realizację usługi w miejscu zamieszkania.

Na jakiej podstawie urząd będzie przetwarzał dane osobowe szczególnych kategorii w opisanej sytuacji?

Czy może to być art. 9 ust. 2 lit. b RODO w związku z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami?

Część gmin zastosowała art. 9 ust. 2 lit. a RODO jednak wątpliwości budzi możliwość odwołania zgody i zażądania usunięcia danych, a gmina musi przetwarzać te dane przez ściśle określony czas, gdyż jest to zadanie realizowane w ramach projektu unijnego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX