Jaka jest podstawa prawna przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, celem ustalenia sytuacji dochodowej małżonka, zstępnych, wstępnych osoby, która ma przyznane odpłatne usługi opiekuńcze?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 14 listopada 2021 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 17 września 2020 r.

PYTANIE

Strona miała przyznane odpłatne usługi opiekuńcze (decyzja administracyjna wskazywała, jaka jest opłata Strony za godzinę usług opiekuńczych oraz okres pobierania opłaty, gdzie i w jakim terminie tę opłatę należy uiszczać). Następnie Strona zmarła pozostawiając zaległość za dwa miesiące w opłatach.

Czy w takiej sytuacji, po wszczęciu postępowania w sprawie dochodzenia zwrotu wydatków na udzielone usługi opiekuńcze do kolejnych grup określonych w art. 96 ust. 1 pkt 2, a następnie 3 u.p.s., zawsze OPS ma obowiązek przeprowadzać rodzinny wywiad środowiskowy, przed wydaniem jakiejkolwiek decyzji, aby sprawdzić, czy został spełniony warunek z art. 96 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej?

Jeśli tak, to jaka jest podstawa przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, skoro ustawa o pomocy społecznej wprost wskazuje, w jakich przypadkach wywiad środowiskowy się przeprowadza: art. 64, art. 106 ust. 4, art. 107 ust. 1, 1a ustawy o pomocy społecznej?

Jaka jest podstawa prawna do ustalania sytuacji dochodowej potencjalnych osób zobowiązanych do zwrotu ww. wydatków?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX