Jaka jest podstawa prawna pozyskiwania przez ośrodek pomocy społecznej danych dotyczących osoby, która może być ofiarą przemocy w rodzinie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 31 marca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy członkowie grupy roboczej w ramach zespołu interdyscyplinarnego w OPS przy realizacji procedury "Niebieskiej Karty" mogą powoływać się na art. 9d ustawy z 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z 13.09.2011 r. w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta" jako przesłanka obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, gdy zamierza pozyskać informacje od innych osób (np. innego członka rodziny - babci, dziadka) w sprawie?

Informacje te mogą okazać się niezbędne w przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie i jednoczesnej odmowie współpracy przez osobę pokrzywdzoną (np. w związku z zastraszeniem). Czy w takiej sytuacji można powoływać się także na ochronę żywotnego interesu osoby, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. d RODO? Prowadzenie czynności z taką osobą, która może być świadkiem stosowania przemocy w rodzinie, ale nie zgłaszała tej przemocy, będzie odbywało się z zachowaniem poufności w myśl art. 9c ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX