Jaka jest definicja obsługi urządzenia na potrzeby zdefiniowania konieczności posiadania przez operatora urządzenia uprawnień energetycznych grupy 1

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 1 lipca 2022 r.
Autor odpowiedzi: Dyjeciński Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 17 października 2017 r.

PYTANIE

Jaka jest definicja obsługi urządzenia na potrzeby zdefiniowania konieczności posiadania przez operatora urządzenia uprawnień energetycznych grupy 1?

Jeżeli operator włącza urządzenie i zmienia prędkość, z jaką ono pracuje, albo zatrzymuje je chwilowo aby usunąć zablokowany w środku produkt (poprzez zatrzymanie urządzenia, otwarcie urządzenie, wyciągnięcie produktu i następnie ponowne uruchomienie) lub np. dokłada opakowanie do magazynu urządzenie pakującego to rozumiem że jest to już zmiana parametrów pracy i jeżeli to urządzenie ma moc większą niż 20 kW, to powinien mieć uprawnienia grupy 1, a jeżeli ta moc jest mniejsza niż 20kW?

Czy mycie urządzeń to czynność która wchodzi w zakres konserwacji czy jeszcze obsługi (mycie wiąże się z demontażem pewnych elementów urządzeń), a przezbrajanie (dostosowanie urządzenie do danego formatu wyrobu poprzez jakieś ingerencji mechaniczne np. zwiększenie rozstawy band) to czynności w zakresie montażu czy tez element obsługi?

Czy dobrze interpretuje że jeżeli powyższe czynności wchodzą w konserwację lub montaż to wtedy niezależnie od parametrów urządzeń (kV i kW) operator musi posiadać uprawnienia grupy 1 czyli w takim przypadku nie będzie miał zastosowanie art. 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci?

Czy mechanik dokonujący remontu lub planowanego przeglądu urządzenie elektrycznego, który wiąże się z jakimś fizycznym demontażem powinien posiadać uprawnienie energetyczne grupy 1?

Czy ma tu znaczenie czy to urządzenie ma >20kW zakładając, że napięcie jest <1kV?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX