Jak zmiana w klasyfikacji prac z narażeniem na krzemionkę krystaliczną wpływa na obowiązek przeprowadzania pomiarów stężeń czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 2 marca 2020 r.

PYTANIE

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 24 stycznia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz.U. poz. 197), które wchodzi w życie z dniem 22.02.2020 r. "Prace z narażeniem na krzemionkę krystaliczną - frakcję respirabilną powstającą w trakcie pracy" będą sklasyfikowane jako rakotwórcze lub mutagenne.

Czy zatem, jeśli pomiar krzemionki był wykonywany na różnych stanowiskach pracy w listopadzie 2018 r. i w listopadzie 2019 r. to firma może powtórzyć pomiar w maju 2020 r. i jeśli wartości nadal będą utrzymywały się na poziomie <0,1NDS, to zakład może odstąpić od pomiarów?

Czy w takim przypadku, w którym nigdy wartości nie przekroczyły 0,1NDS, zakład musi traktować krzemionkę krystaliczną jako czynnik rakotwórczy występujący na zakładzie (tworzyć rejestr, przekazać do sanepidu)?

Czy pył można badać bez krzemionki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX