Jak zastosować art. 104 ust. 4 u.p.s., czy wydać decyzję o odstąpieniu od żądania zwrotu, czy decyzję o umorzeniu kwoty nienależnie pobranych świadczeń w całości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Aptowicz Damian
Odpowiedzi udzielono: 8 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Panu X wydano decyzję dotyczącą nienależnie pobranego świadczenia z pomocy społecznej w formie zasiłku stałego w okresie od 10.06.2023 r. do 30.06.2023 r. Jedynym źródłem utrzymania pana X był zasiłek stały. Ww. nadal pozostaje bez jakichkolwiek środków finansowych do życia.

Jak należy zastosować w tym przypadku art. 104 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej?

"W przypadkach szczególnie uzasadnionych, zwłaszcza, jeżeli żądanie zwrotu wydatków na udzielone świadczenie, z tytułu opłat określonych w ustawie oraz z tytułu nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części stanowiłoby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie lub też niweczyłoby skutki udzielanej pomocy, właściwy organ, który wydał decyzję w sprawie zwrotu należności, o których mowa w ust. 1, na wniosek pracownika socjalnego lub osoby zainteresowanej, może odstąpić od żądania takiego zwrotu, umorzyć kwotę nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty".

Czy wydać decyzję o odstąpieniu od żądania takiego zwrotu, czy decyzję o umorzeniu kwoty nienależnie pobranych świadczeń w całości?

Jaka jest różnica między nienależnie pobranym świadczeniem a odstąpieniem od żądania zwrotu?

Zaznaczyć należy, że Pan X złożył wniosek o umorzenie nienależnie pobranego zasiłku stałego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX