Jak zakwalifikować zakup, polegający na konfiguracji i uruchomieniu obsługi nowej spółki w strukturze oprogramowania istniejącej już spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soprych Maciej
Odpowiedzi udzielono: 23 stycznia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak zakwalifikować zakup: konfiguracja i uruchomienie obsługi nowej spółki w strukturze bazy istniejącej już firmy?

Istniejąca firma posiada licencję na program komputerowy, a nowo powstała spółka korzysta z tej licencji, a od istniejącej spółki dostała refakturę. Nie posiadamy żadnej umowy licencyjnej. Program spełnia wszystkie przesłanki definicji art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości. Niemniej jednak według ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, program komputerowy jest utworem, który może być przedmiotem prawa autorskiego (por. art. 1 ust. 2 pkt 1 tej ustawy). Przy czym autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy. Z kolei nabywca autorskich praw majątkowych może przenieść je na inne osoby, chyba że umowa stanowi inaczej. Zasadniczo jednostki mogą więc korzystać z programów komputerowych na podstawie: nabytych autorskich praw majątkowych - wtedy w oparciu o zawartą umowę właściciel trwale przenosi na nabywcę programu prawo do wyłącznego korzystania z tego programu, w określonym w umowie zakresie, nabywca ma również prawo do modyfikowania i udostępniania innym programu, licencji udzielonej na podstawie umowy o korzystanie z programu, uprawniającej do korzystania z niego przez określony czas, na przykład 5 lat.

Jak zaewidencjonować taki program w nowej spółce?

Czy jako wartość niematerialną i prawną?

I czy wtedy powinna istnieć umowa pomiędzy istniejącą spółką a nową, czy np. zapis w umowie pomiędzy istniejącą spółką a sprzedawcą licencji?

Czy zaksięgować w koszty rozliczając w czasie - czynne RMK?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX