Jak zaksięgować wpłaty podatnika z 2023 r. ze wskazaniem rat za 2023 r., jeżeli posiada on zaległości w podatku od nieruchomości za lata 2005-2020?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 5 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o interpretację przepisów. Przykład: Podatnik X posiada zaległości w podatku od nieruchomości za okres od I raty 2005 r. do II raty 2023 r. Zaległość za lata 2005 – 2020 jest zabezpieczona wpisem hipoteki przymusowej, z czego za lata 2005 – 2017 zatrzymano odsetki za zwłokę w związku upływem terminu przedawnienia. Podatnik w 2023 r. dokonał wpłaty tytułem "I i II rata 2023 r." Jak należy dokonać księgowania wpłaty, mając na uwadze: - art. 62 § 1 Ordynacji podatkowej, który stanowi, że (...) w przypadku gdy na podatniku ciążą zobowiązania podatkowe, których termin płatności upłynął, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności we wskazanym przez podatnika podatku, a w przypadku braku takiego wskazania lub braku zaległości podatkowej we wskazanym podatku – na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności spośród wszystkich zaległości podatkowych podatnika. - oraz art. 70 § 8 Ordynacji podatkowej, który stanowi, że nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu. Przyjmując zasadę, że wpłata powinna być księgowana na zaległość o najwcześniejszym terminie płatności:

Jak należy interpretować zapis art. 70 § 8 Ordynacji podatkowej - "po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu" - dotyczy tylko egzekucji przez organ egzekucyjny, czy liczy się tu także samodzielna wpłata podatnika, którą można zaliczyć na najstarsze zobowiązanie? Zatem jak należy dokonać księgowania wpłaty podatnika z 2023 r. ze wskazaniem rat za 2023 r.? Na najstarsze w ogóle zobowiązanie na koncie podatnika, czyli od I raty 2005 r.? Na najstarsze nieprzedawnione zobowiązanie podatnika, czyli od I raty 2018 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX