Jak zaksięgować niepodlegający odliczeniu podatek VAT przy wykupie samochodu z leasingu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mikulska Dorota
Odpowiedzi udzielono: 10 sierpnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. wykupiła z leasingu samochód osobowy. Spółka podlega badaniu i leasing do celów podatkowych traktowała jako operacyjny, zaś do celów bilansowych jako finansowy, W związku z tym przedmiot leasingu podlegał amortyzacji, a spłata rat kapitałowych pomniejszała zobowiązanie finansowe wobec leasingodawcy. Jedynie wartość odsetek czy ewentualnie różnice kursowe stanowiły koszt niepodatkowy wobec leasingodawcy, jednocześnie cała rata stanowiła koszt podatkowy. Problem pojawił się przy wykupie przedmiotu leasingu, na który wystawiono fakturę VAT. Rozksięgowano ją następująco: wartość brutto po stronie Ma konta 202 Rozrachunki z dostawcami krajowymi niepowiązanymi, wartość netto na konto Rozrachunki z tytułu leasingu (które się wyzerowało), 50% wartości naliczonego VAT na konto 223 Rozliczenie podatku VAT naliczonego.

Problem występuje z częścią podatku VAT (50%) niepodlegającą odliczeniu. Do amortyzacji podatkowej przyjęto środek w wartości netto z faktury dodając tę część nieodliczanego VAT. Amortyzacja księgowa prowadzona jest jako kontynuacja rozpoczętej w momencie przyjęcia środka trwałego do ewidencji.

Jak w takiej sytuacji powinno się zaksięgować 50% naliczonego podatku VAT?

Czy bezpośrednio w koszty niepodatkowe, czy może powinno się zwiększyć wartość środka trwałego przyjętego wcześniej do ewidencji środków trwałych i amortyzowanego księgowo?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX