Jak zaksięgować konwersję obligacji na akcje emitenta?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jurczyga Maciej
Odpowiedzi udzielono: 11 września 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka (emitent) wyemitowała obligacje zakupione przez obligatariusza. Obligacje te mogą być na żądanie obligatariusza konwertowane na akcje emitenta, przy czym prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest bardzo wysokie. Konwersja ma się odbyć na takich zasadach, że za całą pulę obligacji obligatariusz nabędzie określoną ilość akcji, przy czym na moment startowy wartość nominalna obligacji jest kilkakrotnie wyższa od wartości nominalnej akcji wynikającej z warunkowego prawa do konwersji. W razie konwersji obligatariuszowi nie przysługują jednak odsetki od obligacji, które systematycznie wypłacane są do momentu skorzystania obligatariusza z prawa do konwersji. W mojej ocenie należy to interpretować jako konwersję odsetek na prowizję jaką emitent obligacji zapłaci obligatariuszowi/akcjonariuszowi za transakcję konwersji akcji.

Jak taką transakcję wykazać w księgach w okresie przed skorzystaniem obligatariusza z prawa do konwersji?

Jak zaksięgować samą konwersję?

Obligacje są 5 letnie, a konwersja nastąpi najprawdopodobniej po 5 latach od emisji. Wydaje się nam, że zważywszy na wysokie prawdopodobieństwo konwersji odsetki powinny być księgowane nie w koszty odsetek, lecz na kapitałach zapasowych, gdzie też finalnie wykazane zostanie agio jako nadwyżka wartości nominału obligacji nad nominał akcji, tyle że prowizja pomniejszy wartość agio. Wydaje się, że ten sposób księgowania byłby także słuszny pod względem podatkowym, bo o ile zapłacone odsetki stanowią koszt podatkowy, o tyle koszty bezpośrednie podniesienia kapitału czy to podstawowego czy zapasowego (agio) już nie. Księgowanie odsetek w koszty podatkowe spowodowałoby finalnie powstanie zaległości podatkowej, konieczności korekt deklaracji CIT-8 oraz zapłaty odsetek budżetowych.

Czy sprawozdania finansowe za lata gdzie odsetki wykazywane byłyby w kosztach można byłoby uznać za prawidłowe w razie konwersji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX