Jak zakończyć postępowanie, gdy jeden z dwóch inwestorów chce przeniesienia pozwolenia na budowę tylko na niego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Mikołajewska-Janiaczyk Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 17 stycznia 2019 r.

PYTANIE

Pozwolenie na budowę zostało wydane na małżeństwo, czyli dwie osoby. Jedna z nich wystąpiła z wnioskiem o przeniesienie pozwolenia tylko na nią. Zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud., organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Powyższy tryb służy wyłącznie zmianie adresata decyzji, czyli przeniesienia decyzji z osoby, na rzecz której ta decyzja została wydana, na inną osobę. Należy przy tym zaznaczyć, że w sytuacji, gdy decyzja o pozwoleniu na budowę została wydana na dwie (lub więcej) osób, które uprzednio wspólnie wystąpiły o pozwolenie na budowę, każda z tych osób jest adresatem decyzji o pozwoleniu na budowę, korzystając ze statusu inwestora. Nie jest natomiast możliwe w takim wypadku przeniesienie pozwolenia na budowę na jednego z dotychczasowych współinwestorów. Nie można bowiem uczynić adresatem decyzji o pozwolenie na budowę osoby, która już jest adresatem tej decyzji.

W związku z tym, w jaki sposób organ powinien zakończyć wszczęte postępowanie (wydano zawiadomienie w trybie art. 61 par. 4 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.)?

Strony zawiadomione nie zajęły stanowiska.

Czy postępowanie należy umorzyć jako bezprzedmiotowe, czy też odmówić wnioskodawcy, na podstawie art. 40 ust. 1 pr. bud. przeniesienia pozwolenia na budowę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX