Jak zaklasyfikować zakres prac związanych z planowanym poszerzeniem plaży i dostępu do wód?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 19 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina planuje poszerzyć plażę i dostęp do wód. W tym celu planuje karczowanie pasa trzcin oraz wyrywanie części podwodnych roślin. Pozyskany materiał ma zostać oddany do utylizacji. Gmina planuje zrobić te prace jednorazowo, a nie przez okres 5 lat (art. 400 ust. 5 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr.wod.). Gmina nie planuje wnosić opłat wynikających z art. 269 ust. 1 pkt 2 pr.wod. Ewidentnie zakres prac nie ma na celu pozyskania trzciny, tylko poszerzenie dostępu do wód. Pozwolenie wodnoprawne wydane na podstawie art. 34 pkt 8 pr.wod. powinno wprost wiązać się z pozyskaniem materiału oraz dokonywaniem opłat.

Czy zakres prac należy zaklasyfikować do otwartego ogólnego katalogu szczególnego korzystania z wód, czy do szczególnego korzystania z wód w zakresie art. 34 pkt 8 pr.wod., tj. wycinanie roślin z wód lub brzegu, czy do wykonania urządzeń wodnych tj. robót w wodach w myśl art. 17 ust. 1 pkt 3 lit. c pr.wod.?

Zaklasyfikowanie inwestycji rzutuje na organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego. Zdaje się, że Dyrektor RZGW winien wydawać pozwolenia wodnoprawne z art. 389 pkt 2 pr.wod. w związku z art. 34 pkt 8 pr.wod., wyłącznie wtedy, gdy jest to związane z pozyskaniem materiału np. trzciny na materiał do krycia dachów, wikliny do wyplatania, wierzby energetycznej jako materiału opałowego oraz gdy zakres wycinki jest znaczny obszarowo. Patrząc na wpływ inwestycji na środowisko, to poszerzenie plaży stanowi niewielką ingerencję w środowisko, które winno być rozpatrywane przez Dyrektora ZZ. Co innego w przypadku obszarowej wycinki roślinności, która może mieć znaczący wpływ na środowisko.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX