Jak zaklasyfikować ścieki odprowadzane z zakładu przemysłowego do kanalizacji innego podmiotu, które najprawdopodobniej w całości stanowią ścieki bytowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Piętowska Ewa
Odpowiedzi udzielono: 7 listopada 2017 r.

PYTANIE

Zwracam się z prośbą o interpretację co do wymagania pozwolenia wodnoprawnego w przypadku zakładu prowadzącego produkcję grzejników oraz podzespołów do tych urządzeń. Zakład posiada podpisana umowę z przedsiębiorstwem kanalizacyjnym na odbiór ścieków. Przedsiębiorstwo zażyczyło sobie, aby ścieki miały określone parametry, które mają być regularnie badane przez firmę zewnętrzną. Na podstawie przeprowadzanych badań można stwierdzić, że w ściekach odprowadzanych z zakładu znajdują się: azot ogólny, fosfor, kadm itp., czyli pierwiastki i związki objęte rozporządzeniem Ministra Środowiska z 10.11.2005 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego - dalej r.s.s.p.w. Ścieki odprowadzane do kanalizacji to w głównej mierze ścieki bytowe powstające w wyniku potrzeb fizjologicznych pracowników (przemian metabolicznych organizmu). W ściekach tych mogą natomiast znaleźć się niewielkie domieszki odpadów (śladowe ilości) takie jak woda z myjek z produkcji (urządzenia czyszczące posadzki), woda z mycia rąk pracowników itp. Wody opadowe i roztopowe z terenu zewnętrznego zakładu, tj. parkingów, placów itp. odprowadzane są oddzielną kanalizacją, na co zakład posiada już jedno pozwolenie wodnoprawne. Kwestią sporną pozostaje kwestia ścieków odprowadzanych do obcego podmiotu, jakim w tym przypadku jest zakład wodociągów.

Jak zaklasyfikować ścieki, które najprawdopodobniej w 99,9% stanowią ścieki bytowe?

Rozumiem, że według obecnych przepisów umowa z zakładem wodociągów to jedno, a zgodność z ustawą z 18.07.2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., a co za tym idzie - z wymaganiami odnośnie badania ścieków i posiadania pozwolenia wodnoprawnego, to sprawa całkowicie oddzielna?

Czy sytuacja ta zmieni się z wejściem w życie ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne - dalej n. pr. wod.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX