Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 21 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Z uwagi na zmiany w ustawie akcyzowej, część wyrobów którymi handlujemy (oleje i preparaty smarowe z kodem CN 3403) nie jest już opodatkowana zerową stawka akcyzy. Mimo, że ustawa przewiduje zwolnienie tych wyrobów z podatku z uwagi na przeznaczenie, to wymogi z tym związane są tak rozbudowane, że na ten moment nie jesteśmy w stanie im sprostać. Musimy zatem nabywać te wyroby z Innego Państwa Unii Europejskiej w ramach Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów i płacić akcyzę. Zastanawiam się nad kwestią organizacji ewidencji księgowej podatku akcyzowego. Prosimy o podanie ewidencji księgowej podatku akcyzowego i zakupu do magazynu towarów z akcyzą od momentu zakupu i wprowadzenia na magazyn po zapłatę podatku i sprzedaż do kontrahenta. Zgodnie z polityką rachunkowości wycena towarów jest w cenie nabycia.

Czy akcyza od razu powinna być doliczona do ceny zakupu i tym samym zwiększać wartość towaru na magazynie?

Jak zaewidencjonować zabezpieczenie akcyzowe, które będziemy musieli zapłacić przed rozpoczęciem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych?

Jak zabezpieczenie akcyzowe zaprezentować w bilansie, w której pozycji bilansu, czy należy je wykazać w informacji dodatkowej?

Jesteśmy dużą jednostką i podlegamy badaniu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?