Jak wykazać w PKPiR sprzedaż mieszkania zakupionego do działalności jako towar handlowy w poniższym przypadku? - OpenLEX

Jak wykazać w PKPiR sprzedaż mieszkania zakupionego do działalności jako towar handlowy w poniższym przypadku?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik uzyskuje przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej polegającej na najmie domków letniskowych oraz baru. Poza sezonem działalność została zawieszona. Następnie podatnik odwiesił ją przy zakupie i sprzedaży mieszkań. Mieszkania pozostałe na stanie na koniec roku wykazywane są w inwentaryzacji i podatek wyliczany jest przy uwzględnieniu różnicy remanentów.

Czy jeśli mieszkanie to zostanie sprzedane, to należy zapłacić podatek od całej wartości danego mieszkania, a potem na koniec roku powstanie duża nadwyżka w zapłaconym podatku, zgodnie z różnicą remanentów? Czy jest jakaś możliwość, by różnice remanentów wykazać w miesiącu sprzedaży mieszkania? Czy trzeba to wtedy zgłaszać w Urzędzie Skarbowym? Czy można uniknąć zbyt dużych różnic w podatku? Czy prawidłowym jest zaliczenie sprzedaży takiego mieszkania w kolumnę 7? Mieszkanie jest zakupione w celu dalszej odsprzedaży. Czy poprawnie to robimy księgując je w PKPiR jako towar i sprzedaż? Jak potraktować sprzedaż mieszkania otrzymanego w drodze spadku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?