Jak wykazać świadczenie usług elektronicznych na rzecz podmiotów z UE i spoza UE?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 6 kwietnia 2020 r.

PYTANIE

Działalnością spółki XYZ jest sprzedaż subskrypcji wytworzonego w spółce oprogramowania. Jest to produkt w 100% software'owy dystrybuowany drogą elektroniczną - zastosowanie ma tutaj art. 2 ust. 26 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106).

Czy spółka w przypadku sprzedaży usług osobom fizycznym (nie podatnikom) może skorzystać z procedury MOSS?

Działalność rozpoczęła w grudniu 2019 roku i nie osiągnęła wówczas żadnego przychodu - nie świadczyła usług ani nie sprzedawała towarów.

Czy w świetle aktualnych przepisów ustawy o VAT spółka w 2020 roku mogłaby skorzystać z uproszczenia (w stosunku do sprzedaży dla osób fizycznych) i nie rejestrować się do MOSS i tym samym nie składać kwartalnych deklaracji VIU-D?

Jeśli na pkt 2 odpowiedź będzie pozytywna, to jak spółka ma rozliczyć sprzedaż dla osoby fizycznej swoich usług, jaka stawka? 

W której pozycji w deklaracji VAT powinna znajdować się wartość takiej sprzedaży?

Czy taka transakcja wchodzi do informacji VAT-UE?

Jaka stawka VAT (23%, czy też NP z dopiskiem odwrotne obciążenie) ma być zastosowana w fakturze sprzedaży, oraz w jakiej pozycji w deklaracji VAT-7 ma być wykazana transakcja, za ww usługi dla poniższych odbiorców:

- przedsiębiorstwo posiadające siedzibę na terenie kraju należącego do UE (innego niż Polska), przedstawiające swój NIP UE - czyli podatnik zarejestrowany do VAT-u unijnego (zweryfikowany VIES) - przedsiębiorstwo posiadające siedzibę na terenie kraju należącego do UE (innego niż Polska), nieposiadające NIP UE - czyli niezarejestrowane w VAT - przedsiębiorstwo posiadające siedzibę poza UE.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX