Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 23 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Pietruszyńska Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2020 r.

PYTANIE

Jak wygląda relacja przepisów ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych do Kodeksu pracy w zakresie urlopu wychowawczego - art. 1867 i art. 1868 k.p.?

Pracodawca zamierza skorzystać z możliwości zmniejszenia czasu pracy o 20% wszystkim pracownikom w kwietniu, natomiast dwie pracownice powracają pod koniec maja i w czerwcu z urlopu macierzyńskiego. Wysoce prawdopodobnym będzie, że złożą wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru 7/8 zgodnie z art. 1867 k.p.

Jak należy w takiej sytuacji zastosować art. 1867 k.p.?

Czy zmniejszony wymiar etatu na podstawie tarczy antykryzysowej będzie obowiązywał także pracownice na urlopie wychowawczym, a następnie przejdą one automatycznie na 7/8 etatu na podstawie Kodeksu pracy?

Czy w trakcie okresu obniżenia wymiaru czasu pracy o 20% pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy, która powróciła z urlopu macierzyńskiego i złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?