Jak właściwie zakwalifikować prowadzone przez zakład przetwarzania zużytego sprzętu procesy odzysku R14 i R15 po wejściu w życie ustawy o odpadach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 5 stycznia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Duczmal Maria
Odpowiedzi udzielono: 20 października 2013 r.

PYTANIE

Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o. w załączniku dotyczącym procesów odzysku nie zawiera procesów R14 i R15, a zgodnie z art. 222 u.o., określone w dotychczasowych przepisach procesy odzysku R14 i R15 stają się odpowiednio procesami odzysku R3, R5, R11 i R12. Spółka posiada pozwolenie zintegrowane na prowadzenie Zakładu Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, w którym określono dopuszczalne metody odzysku R14 i R15, które przedsiębiorca chce zmienić.

Aby uniknąć pomyłki, zwracamy się z prośbą o pomoc w zmianie zaklasyfikowania metod odzysku zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Szczegółowy opis stosowanych dotąd metod wskazanych w decyzji zamieszczono poniżej.

R14 – inne działania polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub części:

W przekazanym do ZPZSEiE sprzęcie znajduje się sprzęt nadający się do użytku, zostaje on przekazany innym instytucjom.

R15 – przetwarzanie odpadów w celu ich przygotowania do odzysku, w tym do recyklingu:

W przypadku rozbiórki sprzętu chłodniczego głównie operacją jest usunięcie czynnika chłodzącego oraz oleju kompresorowego. Usuwanie czynnik chłodzącego do butli odbywa się przy użyciu specjalnej przenośnej stacji do odzysku czynników chłodniczych. Olej kompresorowy usuwany jest grawitacyjnie, a następnie magazynowany w specjalistycznym, oznakowanym, zgodnie z przepisami pojemniku.

Tak przygotowane urządzenia chłodnicze oraz pozostałe urządzenia podlegają dalszemu demontażowi, podobnie jak pozostałe rodzaje sprzętu, w wyniku którego wydzielane są ze sprzętu poszczególne frakcje i komponenty, m.in. takie jak: metale, tworzywa sztuczne, szkło białe, szkło kolorowe, drobnica metalowa, kable, baterie, zasilacze, nośniki pamięci, świetlówki, kineskopy. Tak przygotowane urządzenia chłodnicze oraz pozostałe urządzenia podlegają dalszemu demontażowi, podobnie jak pozostałe rodzaje sprzętu, w wyniku którego wydzielane są ze sprzętu poszczególne frakcje i komponenty, m.in. takie jak: metale, tworzywa sztuczne, szkło białe, szkło kolorowe, drobnica metalowa, kable, baterie, zasilacze, nośniki pamięci, świetlówki, kineskopy. Powyższa informacja jest niezbędna do przedłożenia wniosku zmieniającego pozwolenie zintegrowane.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX