Jak w świetle przepisów o VAT należy potraktować sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, dla którego nie obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 5 marca 2021 r.

PYTANIE

Spółka chce sprzedać prawo wieczystego użytkowania działki niezabudowanej. Nieruchomość uzbrojona jest w sieć kanalizacyjną – sanitarną i deszczową, wodociągową, energetyczną oraz teletechniczną. Przy sprzedaży nieruchomości zostanie ustalona służebność dla następujących budowli: sieć wody pitnej, sieć elektryczna, kanalizacja sanitarna, kabel telefoniczny, kanalizacja deszczowa. W wypisie z rejestru gruntów działka jest oznaczona jako Ba (teren przemysłowy). Dla terenu, na którym położona jest przedmiotowa nieruchomość nie obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z art. 154 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami w przypadku braku planu miejscowego, przeznaczenie nieruchomości ustala się na podstawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Na podstawie zapisów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy, teren, na którym położona jest przedmiotowa nieruchomość oznaczony jest jako: strefa zintensyfikowanej urbanizacji (C). Z wyjaśnień telefonicznych urzędu wynika, że jest to nieruchomość pod zabudowę przemysłową o dużym stopniu uciążliwości.

Czy taką działkę zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy o VAT należy uznać za teren budowlany i sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów opodatkować stawką 23%, czy też należy uznać, że jest to teren niezabudowany inny niż tereny budowlane, które są zwolnione z VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX