Jak w praktyce winna wyglądać prowadzenie systematycznej oceny ryzyka zanieczyszczenia gleby, ziemi lub wód gruntowych, o której mowa w art. 208 p.o.ś.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 21 czerwca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak w praktyce winna wyglądać prowadzenie systematycznej oceny ryzyka zanieczyszczenia gleby, ziemi lub wód gruntowych, o której mowa w art. 208 p.o.ś.?

Jakie są skutki prowadzenia oceny?

Dla Instalacji wymagającej uzyskania pozwolenia zintegrowanego opracowano raport początkowy. Badania wykonane na potrzeby raportu wykazały brak zanieczyszczenia powierzchni ziemi w obrębie zakładu. W związku z powyższym zawnioskowano by analiza wpływu instalacji na powierzchnię ziemi była realizowana nie poprzez wykonywanie okresowych badań zanieczyszczenia ale poprzez systematyczną ocenę ryzyka zanieczyszczenia, w ramach której badania nie będą realizowane. Ustawa p.o.ś. nie zawiera żadnych szczegółowych wytycznych dotyczących sposobu prowadzenia oceny. Wnioskodawca sam ma we wniosku wskazać własną propozycję.

Jaki jest cel i sens prowadzenia systematycznej oceny ryzyka zanieczyszczenia gleby, ziemi lub wód gruntowych?

Odpowiedzi na jakie pytanie/pytania ma dostarczyć ta ocena?

Czy obowiązek prowadzenia systematycznej oceny pociąga za sobą jakieś konkretne skutki dla podmiotu eksploatującego instalację – np. obowiązek informowania urzędu o wynikach oceny?

Co w sytuacji, gdy w ramach oceny okresowo będzie stwierdzany brak nieakceptowalnego ryzyka zanieczyszczenia?

Czy w takiej sytuacji o wynikach oceny należy informować urząd?

Co w sytuacji, gdy w wyniku oceny zostanie stwierdzone występowania nieakceptowalnego ryzyka zanieczyszczenia?

Czy fakt ten należy zgłosić organowi właściwemu do wydania pozwolenia zintegrowanego?

Czy w takiej sytuacji należy zawnioskować o zmianę pozwolenia zintegrowanego?

A może wystarczy podjęcie we własnym zakresie odpowiednich działań zapobiegawczych, które zminimalizują ryzyko do akceptowalnego poziomu?

Jak przykładowo powinien wyglądać proces systematycznej oceny ryzyka dla instalacji, która dotychczas nie spowodowała zanieczyszczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX