Jak w PKPiR potraktować otrzymany w języku angielskim receipt?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 13 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klient prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą szkoleniową, jest czynnym podatnikiem VAT, PIT na zasadach ogólnych. W ramach prowadzonej działalności ponosi koszt związany z programem do automatycznej wysyłki maili - dostawca jest z USA (Active campaign). Jako dowód poniesienia kosztu otrzymuje receipt, w języku angielskim, który posiada elementy wymienione w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. poz. 2544) – dalej r.p.k.p.r., w § 11 ust. 3 pkt 3 r.p.k.p.r. Program pozwala mu na efektywną komunikację z obecnymi i przyszłymi klientami.

Zakładając celowość wydatku (tj. powiązanie z przychodem) na podstawie jakiego dokumentu i w jaki sposób opisanego można ww. wydatek wprowadzić do KPiR? Czy powinnam receipt przetłumaczyć na język polski? Czy musi to być tłumaczenie przysięgłe? Czy może lepszym rozwiązaniem byłoby udokumentowanie na podstawie potwierdzenia obciążenia z karty kredytowej (karta kredytowa na dane prywatne, nie firmowe)?

Dodam, że od zakupu ww. rozliczany jest podatek VAT - i tworzona jest faktura wewnętrzna rozliczająca VAT (należny i naliczony). Moje pytanie związane jest pewną konsternacją co do tego w jaki sposób interpretować zapis § 12 pkt 5 r.p.k.p.r. - "inne dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 11 ust. 3 pkt 3". Dylemat wyniknął m.in ze względu na interpretację dotyczącą faktur z Facebooka z czerwca 2019 (https://sip.lex.pl//guideline/185050167). KIS stał na stanowisku, że taka faktura nie może stanowić dowodu księgowego w KPIR choć została wystawiona przez podmiot zagraniczny, nie zarejestrowany w Polsce, a przecież spełnia wymogi § 12 pkt 5 r.p.k.p.r. Byłabym wdzięczna za doprecyzowanie jak w takim razie należy rozumieć ten przepis w kontekście receipt za obsługę maili wymienioną powyżej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX