Jak, w opisanej sytuacji, należy poprowadzić postępowanie w sprawie wydanie pozwolenia na usunięcie drzew na wniosek zarządcy linii kolejowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 11 listopada 2019 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 21 grudnia 2014 r.

PYTANIE

Do starosty wpłynął wniosek od PKP PLK S.A. o wydanie pozwolenia na wycięcie drzew zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym - dalej u.t.k. w związku z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2008 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych – dalej r.w.o. Na gruntach położonych w sąsiedztwie linii kolejowych drzewa i krzewy mogą być usytuowane nie mniej niż 15 m od osi skrajnego toru kolejowego. W trakcie postępowania ustalono, że linia kolejowa biegnie przez lasy prywatne objęte uproszczonymi planami urządzenia lasów. Teren lasu, który ma być wycięty na niektórych działkach, ma szerokość do wycięcia do 10 m, a działka pod lasem zmniejszy się nawet o 0,50 ha.

Jaką procedurę powinien zastosować starosta do wydania zgody na wycięcie drzewostanu na wniosek PKP PLK S.A. i co zgoda ta powinna zawierać?

Kto powinien zwrócić się o wyłączenie gruntu leśnego z produkcji leśnej, aby można było dokonać zmian w uproszczonych planach urządzenia lasu, zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach?

Właściciele lasów są obowiązani do trwałego utrzymania lasów, a w szczególności do ponownego wprowadzenia roślinności leśnej w lasach w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX