Jak, w opisanej sytuacji, należy określić w decyzji wydanej na podstawie art. 77 ust. 2 ustawy Prawo wodne, szczegółowe zakresy i terminy wykonania naprawy rurociągu dla każdego z 32 właścicieli gruntów proporcjonalnie do odnoszonych korzyści?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Makowski Marcin
Odpowiedzi udzielono: 3 sierpnia 2011 r.

PYTANIE

Jak, w opisanej sytuacji, powinniśmy określić w decyzji wydanej na podstawie art. 77 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod., szczegółowe zakresy i terminy wykonania naprawy rurociągu dla każdego z 32 właścicieli gruntów proporcjonalnie do odnoszonych korzyści?

Stosownie do art. 77 ust. 2 pr. wod. w przypadku gdy właściciele gruntów objętych korzystnym oddziaływaniem urządzeń melioracji szczegółowych nie wykonują obowiązku ich utrzymywania, starosta ustala w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntu, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania.

Doszło do awarii - stanowiącego urządzenie melioracji szczegółowej - rurociągu. Awaria ma miejsce na działce stanowiącej własność osoby fizycznej. Podczas oględzin stwierdzono zapadnięcie się ziemi na trasie rurociągu, a także, że część wchodzących w jego skład kręgów się załamała. W konsekwencji zatamowany jest przepływ wody na skutek czego zalewane są grunty rolne usytuowane wzdłuż rowu powyżej rurociągu. Rurociąg wymaga więc wymiany uszkodzonych kręgów - czyli przeprowadzenia remontu. Remont mieści się w pojęciu "utrzymywania urządzeń" wobec czego w przedmiotowej sprawie ma zastosowania art. 77 ust. 2 pr. wod. W toku postępowania nie ustalono ile kręgów zostało uszkodzonych, bowiem w tym celu należałoby na odcinku uszkodzenia odkryć rurociąg rozkopując grunt, na co nie wyraża zgody właściciel nieruchomości. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że urządzenie nie wywiera korzystnego wpływa na działkę, na której doszło do awarii, a także to, że odnoszących korzyści właścicieli gruntów jest aż 32, a także i to, że zgodnie z Prawem budowlanym przed przystąpieniem do remontu należy dokonać zgłoszenia prac, dołączając oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Żaden z zainteresowanych właścicieli gruntów nie dysponuje takim prawem, a właściciel nieruchomości, na której należy dokonać naprawy rurociągu nie jest skłonny do współpracy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX