Jak ustalić wysokość wynagrodzenia podwykonawcy wypłaconego mu bezpośrednio przez zamawiającego, w przypadku gdy pomiędzy wykonawcą i podwykonawcą istnieją wzajemne roszczenia związane z realizacją umowy o podwykonawstwo?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający zawarł z wykonawcą umowę o roboty budowlane w trybie p.z.p. Wykonawca na potrzeby realizacji tego kontraktu zawarł z podwykonawcą umowę na dostawę towarów zaakceptowaną przez zamawiającego. Podwykonawca opóźnił dostawę i powinien zapłacić kary umowne z tego tytułu zgodnie z umową. Po zrealizowaniu dostaw podwykonawca wystawił fakturę wykonawcy, ale mimo upływu terminu płatności wykonawca jej nie zapłacił. Zamawiający na podstawie wniosku podwykonawcy zgodził się na dokonanie bezpośredniej płatności za wykonawcę na rzecz podwykonawcy. Na skutek opóźnienia w płatności faktury podwykonawca ma roszczenie o zapłatę odsetek za opóźnienie, jednocześnie obowiązany jest zgodnie z umową do zapłaty kar umownych.

Czy zamawiający ma możliwość rozliczenia w ramach dokonywanych płatności pretensji obu stron (roszczenia wykonawcy o kary umowne oraz roszczenia podwykonawcy o odsetki), czy też te roszczenia mogą pomiędzy sobą dochodzić tylko wykonawca i podwykonawca?

Za jaki okres może dochodzić odsetek podwykonawca z tytułu opóźnionej płatności faktury (czy do momentu zapłaty przez zamawiającego)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX