Jak ustalić właściwy organ do wydania decyzji środowiskowej ze względu na największą część terenu, na którym ma być realizowane przedsięwzięcie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 13 października 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z ustawą z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, organem właściwym w przypadku przedsięwzięcia realizowanego na obszarze kilku gmin będzie ta gmina, na której obszarze właściwości znajduje się największa część terenu, na którym ma być ono realizowane. Z uwagi na sprzeczne interpretacje i wątpliwości w tej sprawie proszę o wyjaśnienie, co należy rozumieć pod pojęciem "największa część terenu".

Czy przedsięwzięcia należy rozpatrywać jedynie w oparciu o ewidencyjną powierzchnię działek, bez względu na ich rodzaj i powierzchnię?

Czy należy odnosić się tylko do całej powierzchni działek ewidencyjnych, czyli np. w gminie A pow. działki to 2 ha, a w gminie B pow. działki to 1 ha - czyli właściwym będzie organ gminy A ze względu na większą powierzchnię działki?

Czy też rozważyć należy nie tyle powierzchnię samych działek, ale przede wszystkim powierzchnię przedsięwzięcia, które będzie zlokalizowane na tych działkach?

Na przykład: w gminie A na działce o pow. 2 ha znajdzie się 0,10 ha pow. inwestycji, zaś w gminie B - na działce o pow. 1 ha - przedsięwzięcie zajmie 0,90 ha, czyli powierzchnia przedsięwzięcia spowoduje więcej przekształcenia terenu w gminie B, bo pomimo mniejszej działki zajmie większą powierzchnię terenu niż w gminie A.

Zatem może jednak to gmina B będzie władna do wydania decyzji środowiskowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX