Jak ustalić wartość remantową mieszkań, które kupuje spółka zajmująca się handlem nieruchomościami oraz dokonuje w nich remontu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 28 grudnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka cywilna zajmuje się handlem nieruchomościami. Kupuje od komornika mieszkania z licytacji, dokonuje w nich remontu i chce sprzedać na rynku wtórnym. Do wartości towaru (którym jest mieszkanie) spółka dolicza wszystkie koszty dotyczące remontu, opłaty sądowe, notarialnej, podatek PCC, koszt użycia prądu, gazu, bo zużyte jest to związku z remontem. I w takiej wartości będzie chciała wycenić dany towar w remanencie na koniec roku, który będzie miał wpływ na podstawę podatku dochodowego od osób fizycznych właścicieli.

Czy prawidłowo będzie ustalona taka wartość remanentu? Oraz czy wydatki na Wspólnotę mieszkaniową (centralne ogrzewanie, koszty eksploatacji części wspólnych, zarządu, remontu) i podatek od nieruchomości, powinny tez być doliczone do wartości mieszkania czy mogą być kosztem w danym roku podatkowym jako koszty pośrednie związane z towarem i księgowane w dacie wystawienia dokumentu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX