Jak ustalić wartość pomocy de minimis dla mikro przedsiębiorcy, aby jednorazowo zamortyzować środek trwały?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 4 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak ustalić wartość pomocy de minimis dla mikro przedsiębiorcy, aby jednorazowo zamortyzować środek trwały?

Osoba fizyczna rozpoczęła działalność gospodarczą w 2017. Otrzymała dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej z PUP. W 2018 r. otrzymywał refundację z PUP wynagrodzeń i składek ZUS, główny przedmiot działalności (PKD roboty związane z budową dróg i autostrad). Podatnik w 2019 r. w ramach jednorazowej amortyzacji skorzystał z zaliczenia do kosztów używanych środków zaliczanych do grup KST 3-8 z wyłączeniem samochodów osobowych. Nie zgłaszał do urzędu skarbowego, że korzysta z jednorazowej amortyzacji (nie widnieje informacja w SOUDP o pomocy). W 2020 r. korzystał z wsparcia przepisów COVID - zwolnienie ze składek ZUS, bezzwrotna pożyczka z PU, wsparcie PFR itp. jak również zaliczył do kosztów środki trwałe używane, chciałby jeszcze w tym roku zliczyć do kosztów zakup koparki używanej, w listopadzie jako dodatkową działalność dopisał w PKD transport drogowy towarów.

Jak w tym przypadku należy prawidłowo ustalić wartość pomocy?

Jakie lata wziąć pod uwagę?

Jakie środki trwałe podlegają jednorazowej amortyzacji i co oznacza wartość brutto pomocy, jakie znaczenie ma brak zgłoszenia do US dokonania jednorazowego odpisu oraz czy dopisanie do PKD dodatkowej działalności (transport drogowy tow) ma wpływ na wielkość pomocy?

Gdzie szukać informacji na temat wielkości pomocy de minimis w kontekście dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych?

Czy odpisy o wartości 10.000 zł też wliczają się do wartości tej pomocy?

Jak ustalić wartość dotychczasowej pomocy, aby stwierdzić czy można jeszcze korzystać choćby z amortyzacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX