Jak ustalić uprawnienie do świadczenia wychowawczego dla ojca dziecka, który zgodnie z orzeczeniem sądu sprawuje faktyczną opiekę nad synem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 18 stycznia 2018 r.

PYTANIE

Pani złożyła wniosek o 500+ na dwójkę dzieci w sierpniu na okres zasiłkowy 2017/2018. Świadczenie wychowawcze zostało jej przyznane na pierwsze i drugie dziecko. We wrześniu przyszedł mąż tej Pani i oświadczył, że syn mieszka z nim, on sprawuje nad nim opiekę, a córka jest z matką. Wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego, potwierdził to, że ojciec sprawuje opiekę nad synem i nie mieszkają oni wspólnie z wnioskodawczynią. Pod koniec września Pani dostarczyła do ośrodka Postanowienie z Sądu Rejonowego z 17 maja 2017 r., gdzie Sąd postanawia ustalić, że miejscem zamieszkania małoletnich dzieci jest każdorazowe miejsce zamieszkania matki. Od miesiąca listopada 2017 r. świadczenie wychowawcze na syna zostało tej Pani uchylone. W grudniu Pan dostarczył do ośrodka postanowienie Sądu Okręgowego, Wydział Cywilny, które zmienia to postanowienie Sądu Rejonowego poprzez ustalenie, że miejscem pobytu syna jest każdorazowe miejsce zamieszkania jego ojca. Sąd zobowiązał też matkę do płacenia alimentów na syna. Sprawa o rozwód jest w toku. Pan w miesiącu grudniu złożył wniosek na syna, skład rodziny to 4 osoby, tak samo jak we wniosku tej Pani z sierpnia.

Czy świadczenie wychowawcze należy mu przyznać? Co z miesiącem listopadem, od kiedy świadczenie było uchylone?

Pan jest bardzo roszczeniowy i twierdzi, że świadczenie za listopad mu się należy, ale wniosek został złożony w grudniu. Postanowienie Sądu Okręgowego jest z 20 listopada.

Czy możne być tak, że przez jeden miesiąc nikomu z rodziców nie zostanie wypłacona kwota świadczenia?

Dodatkowo matka ma przyznany zasiłek pielęgnacyjny na syna, wniosek w PCPR został przez nią złożony, i ten Pan chce się ubiegać również o zasiłek pielęgnacyjny na syna, jak również zasiłek rodzinny wraz z dodatkami. Rodzina nie przekracza kryterium dochodowego zarówno na zasiłku rodzinnego jak i 500+.

Jak rozpatrzeć powyższą sprawę, i ustalić prawo do świadczeń?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX