Jak ustalić termin powstania przychodu podatkowego w przypadku otrzymania zaliczki oraz w przypadku zapłaty za usługę dokonanej z góry?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 9 lutego 2017 r.

PYTANIE

Jaką datę, zgodnie z przepisami u.p.d.o.f., w przypadku świadczenia usług należy uznać za moment powstania przychodu?

Firma rozliczająca się na PKPiR zajmuje się sprzedażą szkoleń. Często w związku z dokonywaniem przedpłat, faktura z tytułu sprzedaży szkolenia zostaje wystawiona "z góry", nawet na miesiąc lub dwa przed wykonaniem usługi. Ponieważ zaś zdarza się, że w ciągu tak długiego okresu zamawiający rezygnuje ze szkolenia, przedpłaty traktowane są jako zaliczki, choć obejmują całą cenę brutto usługi i, zgodnie z § 17 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie (...) zasad wstawiania faktur (...), sprzedawca po wykonaniu usługi nie wystawia tzw. faktury końcowej. Firma kieruje się art. 14 ust. 3 u.p.d.o.f., zgodnie z którym do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Wobec tego przychód ujmuje dopiero w dacie wykonania usługi.

Czy słusznie?

Czy za dzień powstania przychodu nie powinien być uznany dzień uregulowania należności, skoro fakt ten nastąpił przed wystawieniem faktury i wykonaniem usługi?

Lub przynajmniej dzień wystawienia faktury?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX