Jak ustalić średnią urlopową pracownikowi, który w grudniu otrzymał wypłatę za dwa miesiące?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 9 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik zatrudniony jest od 01.09.2017 r. W styczniu 2018 r. skorzystał z 3 dni urlopu wypoczynkowego. Miesięczne wynagrodzenie pracownika składa się z wynagrodzenia zasadniczego (składnik stały) oraz wynagrodzenia za dyżury medyczne (składnik zmienny). U pracodawcy termin wypłaty wynagrodzenia przypada na 10. dzień następnego miesiąca, ale raz w roku, tj. w grudniu, określona grupa pracowników otrzymuje wynagrodzenie dwukrotnie (w grudniu za listopad i grudzień), a w styczniu każdego roku nie otrzymuje go wcale. Kolejne wynagrodzenie jest wypłacane w lutym (za styczeń).

Czy ustalając podstawę tzw. średniej urlopowej pracodawca powinien przyjąć składniki zmienne wypłacone w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu?

Czy w tym przypadku będzie to wynagrodzenie wypłacone pracownikowi w grudniu (za listopad i grudzień), w listopadzie (za październik), w październiku (za wrzesień)?

W innym przypadku pracownik korzysta z 3 dni urlopu w lutym 2018 r. W styczniu 2018 r., w związku ze zmianą terminu wypłaty, pracownik nie otrzymał wynagrodzenia (był to tzw. "pusty" miesiąc).

Czy w omawianym przypadku, ustalając podstawę wymiaru średniej urlopowej ze zmiennych składników, pracodawca powinien uwzględnić wynagrodzenie zmienne wypłacone pracownikowi w grudniu (za listopad i grudzień) i w listopadzie (za październik)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX