Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2016 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 8 lipca 2015 r.

PYTANIE

Ojciec prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym 19%. Syn jest prezesem zarządu i większościowym udziałowcem krajowej spółki z o.o. Matka posiada 50% udziałów w innej krajowej spółce z o.o. i jest tam zatrudniona na etacie jako dyrektor generalny, jednak prezesem tej spółki jest inna osoba, niepowiązana rodzinnie, która posiada jednocześnie drugie 50% udziałów. Wszystkie 3 firmy działają w branży handlowej sprzedając podobny asortyment i współpracują ze sobą na zasadzie takiej, że jedna z nich zakupuje większą ilość towaru od producenta z zagranicy negocjując tym samym niższą cenę, organizując transport i odprawę celną, a następnie odsprzedaje część towaru pozostałym dwóm firmom doliczając sobie niewielką marżę. W zależności od asortymentu raz importem zajmuje się jedna firma, innym razem druga albo trzecia. Więc każda z firm występuje raz w roli sprzedawcy, a innym razem w roli nabywcy.

Czy z punktu widzenia ustawy o CIT podmioty te można uznać za powiązane zgodnie z art. 11 ust. 5?

Czy powiązane będą tylko firma syna i ojca, gdyż matka pracująca w trzeciej firmie nie zasiada w jej zarządzie?

Jeśli podmioty te uznać za powiązane, to czy istnieje obowiązek prowadzenia dokumentacji takich transakcji?

W art. 9a ust. 1 CIT stanowi, że do sporządzania dokumentacji takich transakcji są obowiązani podatnicy powiązani w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4. Natomiast o powiązaniach rodzinnych, mówi art. 11 ust. 5, który o ile dobrze rozumiem, wyklucza obowiązek prowadzenia dokumentacji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?