Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka ma przedłużony rok obrotowy, tj. od września 2018 r. do grudnia 2019 r. (spółka A). Występuje drugi podmiot powiązany (spółka B), który sprzedaje usług prowizji wobec tego pierwszego. Drugi podmiot ma standardowy rok obrotowy, tj do stycznia 2019 r. do grudnia 2019 r. i jest to drugi rok działalności tej spółki. Obie spółki to spółki z o.o. i są wobec siebie powiązane - Ci sami udziałowcy oraz ten sam zarząd. Z uwagi ze podmiot A ma przedłużony rok obrotowy to nastąpiło przekroczenie progu 2.000.000 zł netto transakcji między spółkami. Jednak 1.950.000 zł są to faktury, a na 60.000 zł jest faktura zaliczka. W związku z powyższym, gdyby nie zaliczka wartość transakcji netto miedzy spółkami nie przekroczyła by wartości 2.000.000 zł w roku obrotowym.

Czy stosuje się proporcję limitów z uwagi na przedłużony rok obrotowy, tj w przypadku usług 2.000.000 zł/12 miesięcy x 16 = 2.666.000 zł w przypadku spółki A?

Czy zaliczka na przełomie roku wchodzi w limity o których mowa w ustawie o CIT w zakresie obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych?

Spółka A również kupuje usługi od innych podmiotów, w których udziałowcami (w przypadku spółki z o.o.) oraz jednoosobowymi działalności gospodarczymi są osoby spokrewnione, tj. siostra, rodzice i wujek.

Czy transakcje te również trzeba zsumować w celu weryfikacji progów zobowiązujących do sporządzenia dokumentacji?

W tych przypadkach również jest mowa o sprzedaży usług

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?