Jak ustalić, czy spółka jest zobowiązana do zapłaty podatku minimalnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 8 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie w zakresie podatku minimalnego. W celu zbadania przesłanek wyłączenia (jacy podatnicy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem minimalnym) - ustawodawca w art. 24ca ust. 14 pkt 3 CT, wprowadził zapis: opodatkowania podatkiem minimalnym nie stosuje się do podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym.

Które przychody należy wziąć pod uwagę analizując tę przesłankę?

Czy wszystkie przychody podatkowe wykazane w CIT za dany rok, tzn. z zysków kapitałowych i z innych źródeł, czy tylko przychody z innych źródeł, a może tylko przychody z innych źródeł, ale jeszcze z uwzględnieniem wyłączeń, o których mowa w art. 24ca CIT, np. wyłączeń, jakie uwzględniane są przy obliczaniu dla art. 24ca ust. 1 pkt 1 i 2?

Dla mnie jest to niejasne, proszę o wsparcie merytoryczne w analizie przepisów. Proszę również o wsparcie w interpretacji tego artykułu art. 24ca ust. 2 pkt 8 CIT

Jak należy to rozumieć, czy spółka ma wziąć pod uwagę i nie uwzględniać 20% kosztów wynagrodzeń, składek na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń, a także wpłat do pracowniczych planów kapitałowych z całego roku zaliczonych w zeznaniu podatkowym za dany rok do kosztów uzyskania przychodów?

Czy tutaj też są jakieś wyłączenia z kosztów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX