Jak ująć w ewidencji księgowej urzędu pracy koszty projektu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Skrzypska Dorota
Odpowiedzi udzielono: 5 czerwca 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Urząd Pracy realizuje projekty konkursowe (PO KL). Koszty pośrednie realizowanych projektów rozliczane są ryczałtem. Zgodnie z wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków Urząd nie zbiera i opisuje dokumentów dotyczących tych kosztów. Na koniec miesiąca przed złożeniem wniosku o płatność na podstawie noty księgowej obciąża się rachunek projektu kosztami pośrednimi. Wpływ środków na rachunek podstawowy stanowi dochód jednostki i jest odprowadzany na rachunek Powiatu. Nota księgowa stanowi podstawę księgowania kosztów pośrednich na wyodrębnionych dla projektu kontach zespołu 4 i kontach zespołu 130 z odpowiednimi końcówkami 7 i 9. Podstawę ujęcia kosztów na poszczególnych kontach zespołu 4 oraz wydatków w odpowiednich paragrafach klasyfikacji budżetowej stanowi opracowana wewnętrznie metodologia. Na podstawie ewidencji kosztów z roku poprzedzającego wejście do projektu ustalono wysokość kosztów administracyjnych (wymienionych w katalogu kosztów pośrednich) w jednostce oraz procentowy udział poszczególnych kosztów w tych kosztach. Opracowane wskaźniki stanowią podstawę rozksięgowania wydatku z tytułu kosztów pośrednich na poszczególne paragrafy klasyfikacji budżetowej a także na odpowiednie konta zespołu 4.

W związku z licznie występującymi interpretacjami w tej sprawie proszę o udzielenie odpowiedzi czy ten sposób prowadzenia ewidencji księgowej kosztów pośrednich jest prawidłowy?

Czy cały wydatek z tytułu kosztów pośrednich nie może być zaksięgowany notą księgową w paragrafie 430 jako usługi jednostki na rzecz projektu?

Czy po stronie projektu muszą być księgowane koszty na kontach zespołu 4, albowiem te same koszty i wydatki księgowane są po stronie projektu i po stronie jednostki?

Czy podczas sporządzania sprawozdawczości finansowej koszty po stronie projektu a przychody po stronie jednostki powinny podlegać wzajemnemu wyłączeniu w sytuacji gdy refundacja stanowi przychód i nie jest księgowana na zmniejszenie kosztów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX