Jak uczestnictwo w programie lojalnościowym wpływa na opodatkowanie VAT? - OpenLEX

Jak uczestnictwo w programie lojalnościowym wpływa na opodatkowanie VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Wojtas Michał
Odpowiedzi udzielono: 7 listopada 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik, osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (PKPiR oraz czynny podatnik VAT), zamierza przystąpić do programu lojalnościowego. Z uwagi na biznesowe podejście do uczestnictwa w programie chce rozszerzyć swoją działalność w ramach PKD 82.99.Z - "Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana" (zarządzanie programami lojalnościowymi) lub PKD 73.11.Z – "Działalność agencji reklamowych" (marketing bezpośredni i reklama bezpośrednia). Podatnik jako uczestnik programu lojalnościowego otrzymuje zwrot pieniędzy przy zakupach dokonanych u partnerów handlowych. Zwrot ten dokonywany jest na rachunek bankowy podatnika w wysokości ustalonego procentu od dokonanych zakupów. Przychody z tytułu udziału w programie wykazywane są na podstawie miesięcznych raportów.

Osoba fizyczna prowadząc działalność w ramach programu buduje piramidę klientów, którzy również "pracują" na jego zysk. W związku z zaangażowaniem w program lojalnościowy podatnik ponosi różnego rodzaju koszty, m.in. koszty delegacji, szkolenia, wynajęcia sal konferencyjnych.

Dodać również należy, że organizator programu lojalnościowego nie jest płatnikiem obowiązanym do pobierania podatku.

Jak uczestnictwo w programie lojalnościowym wpływa na opodatkowanie VAT?

Czy uczestnik ma obowiązek wystawiać faktury na rzecz organizatora programu?

Jeśli tak, to czy faktura powinna zostać wystawiona na rzecz głównego organizatora mającego swą siedzibę w Szwajcarii (wówczas ze stawką VAT NP), czy na rzecz oddziału, którego siedziba znajduje się w Polsce, i który jest czynnym podatnikiem VAT (wówczas ze stawką VAT 23%)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?