Jak traktować dochód z umowy zlecenia przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 20 października 2017 r.

PYTANIE

Osoba złożyła wniosek o świadczenie wychowawcze. W okresie od 1 kwietnia 2017 r. do 20 października 2017 r. jest zatrudniona na umowę zlecenia. Doliczając dochód za maj 2017 r. przekracza kryterium dochodowe.

Od kiedy uzyska prawo do świadczenia wychowawczego - od października 2017 roku? Czy na podstawie art. 7 ust.3 ustawy z 11.02.2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci - dalej u.p.p.w.d., można uznać, że od 21 października dochód nie będzie doliczany i przyznać świadczenie od tego miesiąca?

Zgodnie bowiem z tym przepisem, dochód uzyskany po roku kalendarzowym dolicza się, gdy jest uzyskiwany w okresie, na który ustalane jest prawo do świadczenia. Zatem, ustalając prawo do świadczenia po 20 października, dochodu uzyskanego nie można już doliczyć, bo nie jest uzyskiwany.

Czy w takiej sytuacji świadczenie należy przyznać w pełnej wysokości za październik? Czy może zgodnie z dyspozycją art.18 ust. 5 u.p.p.w.d. prawo do świadczenia ustalić od listopada 2017 r.? Czy przepis art.18 ust. 5 u.p.p.w.d. ma zastosowanie w sytuacji, gdy osoba traci dochód uzyskany w roku bazowym i po roku bazowym, czy dotyczy jedynie sytuacji utraty dochodu uzyskanego w roku bazowym? Czy przepis ten ma również zastosowanie, gdy utrata dochodu nie ma znaczenia dla prawa do świadczenia (bez utraty świadczenie przysługiwałoby)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX