Jak szeroki zakres powinno mieć wymaganie przedstawienia podmiotowych środków dowodowych w zakresie podstaw wykluczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 21 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający w postępowaniu w trybie podstawowym bez negocjacji art. 275 pkt 1 nowego PZP wymaga od wykonawców na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu i o braku podstaw do wykluczenia w zakresie przesłanek przewidzianych w art. 108 ust. 1 ustawy Pzp oraz w art. 109 ust. 1 pkt 1,4, 5 i 7 nowego PZP. Podmiotowe środki dowodowe wymagane od wykonawcy najwyżej ocenionego, składane na wezwanie, obejmują: 1) Oświadczenie w zakresie art. 108 ust. 1 pkt 5 nowego PZP, o braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej, z innym wykonawcą, który złożył odrębną ofertę, 2) Odpis lub informacja z Krajowego Rejestru Sądowego lub z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w zakresie art. 109 ust. 1 pkt 4 nowego PZP, 3) zaświadczenia właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków i opłat, w zakresie art. 109 ust. 1 pkt 1 nowego PZP, 4) zaświadczenia albo innego dokumentu właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub właściwego oddziału regionalnego lub właściwej placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, w zakresie art. 109 ust. 1 pkt 1 nowego PZP.

Czy zamawiający zobowiązany jest w związku z w/w przesłankami wykluczenia do wymagania innych jeszcze dokumentów od wykonawcy najwyżej ocenionego np. oświadczenia o aktualności informacji zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w art. 125 ust. 1 nowego PZP w zakresie podstaw wykluczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX