Jak swoje usługi (w tym usługi wyżywienia) powinna opodatkować osoba prowadząca punkt przedszkolny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 29 października 2018 r.

PYTANIE

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą (szkolenia, obiady, wynajem pomieszczeń), częściowo zwolniony z VAT wynajął od córki odpłatnie nieruchomość w celu remontu i podnajmu pod przedszkole (już wcześniej tak praktykował). Zainwestował i remontował tę nieruchomość pod wynajem przedszkola innej firmie - posiada już jeden lokal, który dostosował pod przedszkole i wynajmuje ze stawką 23% jako usług i wszelkie koszty związane i inwestowaniem odliczył VAT.

Teraz remontują koleją nieruchomość również miał zamiar wynająć - remontował i odliczał VAT. Jednakże po roku nie znalazł się chętny na wynajem i postanowił, iż sam uruchomi w wynajmowanym przeznaczonym pod wynajem pierwotnie nieruchomości punkt przedszkolny który jest zwolniony z VAT.

Co z nakładami inwestycyjnymi , od których wcześniej odliczono VAT, bo pierwotne przeznaczenie było inne w porównaniu do finalnego?

Dodatkowo wyżywienie dzieci w punkcie przedszkolnym będzie dostarczała jej firma, która sprzedaje obiady ze stawką 23%.

Jak to ująć jako sprzedaż dla dzieci przedszkolnych ze stawką 23%, czy ZW?

Podatnicy posiadają kasę fiskalną w innych siedzibach, dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania opłat w punkcie przedszkolnym muszą od razu zainstalować kasę fiskalną - czy istnieje jakaś forma zwolnienia?

Jeśli od razu na kasę fiskalną, jak sprzedawać czesne, a jak wyżywienie?

Obiady posiadają osobną kasę fiskalną. Podatnik chce to ujednolicić przed rozpoczęciem sprzedaży w punkcie przedszkolnym.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX