Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Liżewski Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 27 marca 2017 r.

PYTANIE

W 2012 r. nabyłam z mężem oraz moimi rodzicami mieszkanie za kwotę 460.000 zł. Mieszkanie częściowo zakupione zostało z wkładu własnego, a częściowo został zaciągnięty kredyt hipoteczny. Kredytobiorcami była w 1/2 ja z mężem, a w 1/2 moi rodzice. W 2015 r. rodzice dokonali darowizny swojej połowy (230.000 zł) na moją rzecz, a ja w tym samym roku dokonała darowizny na rzecz mojego męża do majątku wspólnego. W 2016 r. sprzedaliśmy mieszkanie za kwotę 430.000 zł. Z uzyskanych pieniędzy spłaciłam kredyt mieszkaniowy w wysokości 150.000 zł. Chcąc skorzystać z ulgi podatkowej zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f., pozostałe środki przeznaczyłam na zakup nowego domu z mężem, posiłkując się nowym kredytem hipotecznym.

Czy przy obliczaniu dochodu do opodatkowanie ze sprzedanego mieszkania w pozycji koszty uzyskania przychodów powinnam odjąć kwotę otrzymanej darowizny od rodziców?

Czy spłata przez mnie kredytu hipotecznego w 1/2, dotyczącej kredytu zaciągniętego przez moich rodziców po otrzymaniu od nich darowizny, mogę zaliczyć jako zaspokojenie moich potrzeb mieszkaniowych?

Czy też muszę ująć w kosztach całą kwotę spłaconego przeze mnie kredytu hipotecznego?

Czy koszty poniesione na wykończenie nowego domu czyli: zakup paneli, drzwi, armatury kominka, glazury i robocizna itp. mogę zaliczyć jako koszty zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację