Jak stosować nowe przepisy o opodatkowaniu dochodów spółek komandytowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku z wejściem w życie ustawy z 28.11.2020 r.o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, spółki komandytowe zostały objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym wypłaty zysku dla komandytariusza oraz komplementariusza będą stanowić przychody z kapitałów pieniężnych opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19%. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych do art. 21 ust. 1 został dodany pkt 51a, w którym jest mowa o tym, że podlegają zwolnieniu kwoty stanowiące 50% przychodów uzyskanych przez komandytariusza z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie więcej jednak niż 60.000 zł w roku podatkowym odrębnie z tytułu udziału w zyskach w każdej takiej spółce komandytowej, w której podatnik jest komandytariuszem. Jednocześnie do art. 21 został dodany ust. 40, w którym jest mowa o wyjątkach, w których komandytariusz nie może skorzystać z powyższego zwolnienia.

Czy komandytariusz, który jest zarówno udziałowcem jak i prezesem w spółce z o.o. będącej komplementariuszem spółki komandytowej, aby skorzystać ze zwolnienia, musi przestać być udziałowcem oraz prezesem w momencie objęcia spółki komandytowej CIT, czy w momencie wypłaty zysku ze spółki komandytowej za okres, kiedy spółka jest już objęta CIT?

Innymi słowy, jeśli komandytariusz zdecyduje się na sprzedaż udziałów w spółce z o.o., będącej komplementariuszem spółki komandytowej oraz z funkcji prezesa tej spółki, to w jakim momencie powinien tego dokonać, aby móc korzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 51a PIT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX