Jak sprawdzić czy laserowe instalacje do grawerowania wymagają pozwolenia emisyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 25 września 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od jakiegoś czasu na rynku pojawiły się laserowe instalacje do grawerowania. Wykorzystuje się je do grawerowania w szkle, kamieniu, laminatach, gumie itp. Instalacja tego typu nie jest wskazana w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz. U. Nr 130, poz. 880) - dalej r.i.e.w.z. i oczywiście nie jest wymieniona w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz. U. Nr 130, poz. 881) - dalej r.w.g.p.p.

Wobec tego, czy jedyną drogą kwalifikacji jest sprawdzenie, czy tego typu instalacje nie przekraczają 10% wartości odniesienia, pracując w ograniczonym wymiarze czasowym (np.: 2-3 godzin w ciągu dnia) oraz czy ilości emitowanych substancji faktycznie są niewielkie?

Autorzy dokumentacji niezbyt chętnie chcą marnować swój czas na wykonanie obliczeń sprawdzających, a wydaje się, że jedyną formalną drogą, aby zwolnić instalacje z obowiązku posiadania pozwolenia jest wskazanie, że nie przekraczają one 10% wartości odniesienia. Oczywiście, należy wskazać, że wykorzystuje się wentylację mechaniczną.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX