Jak sklasyfikować ścieki odprowadzane z gospodarstwa domowego prowadzonego przez osoby fizyczne, które na terenie nieruchomości prowadzą także działalność wytwórczą – produkcja i sprzedaż serów i wędlin?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 17 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy ścieki odprowadzane z gospodarstwa domowego prowadzonego przez osoby fizyczne, które na terenie nieruchomości prowadzą także działalność wytwórczą – produkcja i sprzedaż serów i wędlin uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej są ściekami przemysłowymi?

Czy jeżeli ścieki z tej nieruchomości odprowadzane są do istniejącej kanalizacji sanitarnej, właściciel nieruchomości powinien mieć zawrzeć umowę na odprowadzanie ścieków przemysłowych oraz posiadać stosowne pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do kanalizacji?

Podczas interwencji stwierdzono, że do kanalizacji odprowadzane są resztki odpadów pochodzących z prowadzonej działalności, co przyczyniło się do awarii kanalizacji. Zarządca sieci poinformował właścicieli nieruchomości, którzy jako osoby fizyczne mają podpisaną umowę na odbiór ścieków bytowych o konieczności zawarcia umowy na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych. Jednak właściciele nieruchomości upierają się, że nie prowadzą działalności gospodarczej (zarejestrowanej w CEiDG) i nie wytwarzają ścieków przemysłowych. Na ww. nieruchomości nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej, co jest zgodne z przepisami, bowiem prowadzenie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, wyłączone jest spod regulacji ustawy z 6.03.2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162) - dalej u.p.p. (art. 6 ust. 1 u.p.p.). Jednak powyższe nie wyklucza, że właściciel nie jest przedsiębiorcą i nie prowadzi działalności gospodarczej, którą zgodnie z art. 3 u.p.p. jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX