Jak się ma obowiązek kierowania osób stosujących przemoc domową na programy korekcyjno-edukacyjne lub psychologiczno-terapeutyczne w stosunku do rozporządzeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 15 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak się ma obowiązek kierowania osób stosujących przemoc domową na programy korekcyjno-edukacyjne lub psychologiczno-terapeutyczne zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy domowej w stosunku do zapisów rozporządzeń z dnia 22 czerwca 2023 r. w sprawie programów psychologiczno-terapeutycznych oraz z dnia 21 czerwca 2023 r. w sprawie programów korekcyjno-edukacyjnych?

Oba rozporządzenia zawierają zapis (pierwsze w paragrafie 2, drugie w paragrafie 3), który mówi, iż "W programach korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową mogą uczestniczyć osoby uzależnione od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych po zakończonym programie psychoterapii uzależnień".

Jak ma się obowiązek kierowania wszystkich osób stosujących przemoc do powyższego przepisu?

Sprawa jest prosta w przypadku osoby, która miała już stwierdzone uzależnienie i zakończyła leczenie, a co z osobami w trakcie diagnozy problemu uzależnienia?

Osoby, które dopiero są kierowane na GKRPA z uwagi na podejrzenie występowania uzależnienia (żaden alkoholik czy narkoman sam się nie przyzna, że ma problem, nawet jeśli fakty np. zabrane za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu prawa jazdy na to wskazują). W świetle prawa dopóki biegli lub terapeuta uzależnień nie stwierdzi uzależnienia.

Co w takim przypadku?

Czy osoba stosująca przemoc, która nadużywa alkoholu, ale nie ma stwierdzonego jeszcze uzależnienia jest kierowana najpierw na GKRPA, a dopiero potem na jeden z programów, jeżeli będzie miała stwierdzone uzależnienie i ukończy terapię, a co w przypadku stwierdzenia przez biegłych braku uzależnienia, a np. stwierdzone picie problemowe - wtedy na program?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX