Jak rozwiązać umowę z pracownikiem, z którym nie ma kontaktu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grzegorczyk Maja
Odpowiedzi udzielono: 26 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zatrudniliśmy osobę bezrobotną w ramach robót publicznych zgodnie z porozumieniem zawartym przez naszą jednostkę z powiatowym urzędem pracy na czas określony od 1.07.2022 r. do 31.03.2022 r. W dniu 27.06. skierowaliśmy go na badania wstępne, wypełnił kwestionariusz dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie i ustalono, że umowa zostanie zawarta 1.07. W dniu 1.07 nie stawił się w pracy na godz. 7.30, po telefonie zjawił się tłumacząc, że nie otrzymał jeszcze zaświadczenia z badań lekarskich wstępnych i myślał, że nie musi w ten dzień zgłosić się do pracy. Kontaktując się z medycyną pracy otrzymaliśmy informację, że zaświadczenie będzie wydane z datą 30.06. W związku z tym została podpisana umowa o pracę i ustalone, że w dniu 4.07. pracownik odbędzie szkolenie BHP wstępne, dostarczy zaświadczenie lekarskie, wypełniony kwestionariusz osobowy dla pracownika, świadectwo pracy z poprzedniej pracy i dokumenty niezbędne do zgłoszenia do ZUS. Pracownik był obecny od godz. 13 do 14 i podpisał się na liście obecności. Ze względu na brak zaświadczenia z badań wstępnych w tym czasie nie wykonywał żadnej pracy, został tylko zapoznany z regulaminem pracy i instrukcją bezpieczeństwa pożarowego. Od 4.07 nie stawił się w pracy i nie usprawiedliwił swojej nieobecności, nie ma z nim żadnego kontaktu, nie odbiera telefonów. W dniu 11.07. zostało do niego wysłane pismo o rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracownika na podstawie art. 52 ust.1 pkt 1 k.p.

Co ze zgłoszeniem go do ZUS (nie mamy nr PESEL) i czy należy mu się wynagrodzenie skoro był obecny w pracy 1 godzinę? Czy nabył prawo do urlopu i na jakiej zasadzie?

Czy można traktować to jak pierwszą pracę ze względu na brak dokumentów potwierdzających wcześniejsze zatrudnienia?

Co w przypadku kiedy pismo o rozwiązaniu nie zostanie odebrane i nie będzie możliwości dostarczenia go w inny sposób pod adres zamieszkania np. przez kuriera?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX