Jak rozumieć przepisy dotyczące pierwszego zasiedlenia i rezygnacji ze zwolnienia przy sprzedaży nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik czynny VAT (firma Z) zamierza dokonać zakupu nieruchomości w listopadzie 2020 r. od firmy Y. Z przebiegu sprawy wynika, że sprzedawca (Y) zamierza zakupić tą nieruchomość od firmy X w ostatnich dniach października 2020 r. z VAT. Sprzedawca (Y) sprawdził, że pierwsze zasiedlenie nastąpiło w 2011 r. (nie było ulepszeń) i będzie miał prawo odliczyć VAT od zakupu tej nieruchomości (wykorzysta do czynności opodatkowanych). Z związku z tym sprzedawca (Y) przy sprzedaży tej nieruchomości na rzecz podatnika (Z) zamierza zrezygnować ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.) - dalej u.p.t.u. i wybrać opodatkowanie.

Czy sprzedawca (Y) może wybrać opodatkowanie zgodnie z art. 43 ust 10 u.p.t.u. transakcji sprzedaży nieruchomości na rzecz podatnika (Z) i złożyć rezygnację ze zwolnienia już w dniu dzisiejszym, gdy nie dokonał jeszcze zakupu nieruchomości od X?

Podatnik (Z) zamierza również przed upływem 2 lat sprzedać nieruchomość.

W związku z tym podatnik (Z) ma wątpliwość, czy powinien liczyć pierwsze zasiedlenie historycznie, tj. od 2011 czy tylko za okres, w którym był właścicielem?

Czy podatnik (Z) może odliczyć VAT zgodnie z art. 86 ust 1 u.p.t.u., jeśli planuje późniejszą sprzedaż tej nieruchomości przed upływem 2 lat od zakupu oraz czy może w przypadku tej sprzedaży zrezygnować ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 10 u.p.t.u.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX