Jak rozumieć prawnie fakt tymczasowego składowania na naszym terenie niezbędnej do pracy instalacji ilości odpadów RDF-u?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 4 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W naszej firmie realizujemy projekt badawczy związany z konstruowaniem, a następnie wytworzeniem instalacji do pirolizy odpadów komunalnych (konkretnej ich frakcji tzn. frakcji RDF - możliwego do zakupu w pobliskim RIPOK-u). Na etapie prac badawczych uzyskaliśmy decyzję środowiskową i zezwolenie na przetwarzanie RDF-u dla instalacji R&D testowej. Ponieważ prace te zmierzają ku końcowi tj. projekt jest już na finiszu, chcemy wybudować na naszym terenie przybudówkę do istniejącej już hali produkcyjnej oraz posadowić w niej taką instalację, by służyła:

- jako instalacja pokazowa dla przyszłych nabywców (firma nasza chce produkować takie małe instalacje do pirolizy),

- jako instalacja zasilająca w energię nasze budynki (syngaz powstający w wyniku pirolizy kierowany będzie na silnik generatora, gdzie jest wytwarzana także energia możliwa do wykorzystania w naszych budynkach).

W związku z tym chcemy rozpocząć procedury administracyjne związane z uzyskaniem decyzji DUŚ dla "przedsięwzięcia polegającego na wybudowaniu przybudówki do istniejącej już hali produkcyjnej, w której posadowiona zostanie w/w instalacja do pirolizy odpadów". Następnie chcemy uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów dla w/w instalacji.

Jak rozumieć prawnie fakt tymczasowego składowania na naszym terenie niezbędnej do pracy instalacji ilości odpadów RDF-u?

Dla nas RDF jest surowcem do pracy instalacji w wyniku pracy, której dopiero powstaną odpady. Definicja magazynowania odpadów zawarta w Ustawie o odpadach posiada trzy podpunkty: a, b, c.

Tak więc to będzie "tymczasowe magazynowanie surowca", czy też "magazynowanie odpadów"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX