Jak rozumieć pojęcie „niewielkie ilości odpadów”?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 16 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina planuje przeprowadzić przetarg nieograniczony na zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych. Transport zostanie powierzony własnej spółce gminnej w ramach in haus, która nie posiada własnej instalacji do zagospodarowania. Ze względu na trudności w wyłonieniu wykonawców do zagospodarowania odpadów planujemy zminimalizować ilość części. Rok wcześniej dla każdego kodu odpadu stworzyliśmy w zamówieniu osobną część. Tym razem myślimy o zapisaniu 1 części w ramach, której zlecimy zagospodarowanie odpadów zmieszanych oraz bio, których jest najwięcej oraz nazwę instalacji do zagospodarowania oraz część 2 z pozostałymi frakcjami.

W jaki sposób gmina powinna rozumieć art. 6d ust. 4 pkt 5 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – dalej u.u.c.p.g. "(...) w przypadku niewielkich ilości odebranych odpadów selektywnie zbieranych możliwe jest wskazanie podmiotu zbierającego te odpady".

Jakie wartości będą minimalne?

Do czego gmina powinna się odnieść przygotowując przetarg?

Czy 20 proc. ilości zebranego odpadu z cz. 2 w stosunku do odpadów zmieszanych możemy uznać jako minimalne?

Brak w tym temacie wyjaśnień.

Czy punkt przeładunkowy dla odpadów zmieszanych powinien należeć do instalacji komunalnej, która przetworzy ostatecznie odpad, czy może to być punkt przeładunkowy zbierającego niebędącego właścicielem/częścią instalacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX