Jak rozumieć całkowitą pojemność wyrobiska na potrzeby wydania zezwolenia na odzysk odpadów polegający na wypełnieniu terenów niekorzystnie przekształconych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 13 marca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 41 ust. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach - dalej u.o. organem właściwym do wydania zezwolenia na odzysk odpadów innych niż niebezpieczne poddawanych odzyskowi w procesie odzysku polegającym na wypełnieniu terenów niekorzystnie przekształconych, jeżeli ilość umieszczonych w wyrobisku lub zapadlisku odpadów jest nie mniejsza niż 10 Mg na dobę lub całkowita pojemność wyrobiska lub zapadliska jest nie mniejsza niż 25.000 Mg, jest marszałek województwa.

Jak należy rozumieć zapis, iż całkowita pojemność wyrobiska jest nie mniejsza niż 25 000 Mg, w przypadku gdy podmiot posiada zezwolenie na odzysk odpadów, w ramach rekultywacji wyrobiska poeksploatacyjnego, wydane przez starostę na mocy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, i zwrócił się do marszałka województwa o uchylenie posiadanego zezwolenia i wydanie nowego zezwolenia w ww. zakresie?

Czy wówczas całkowitą pojemność wyrobiska należy traktować jako pojemność pozostałą do jego wypełnienia, uwzględniającą już ilość odpadów zdeponowanych w wyrobisku, czy też jest to kubatura wyrobiska wyrażona przez ilość zasobów kruszywa naturalnego, możliwych do wydobycia, określona w dokumentacji geologicznej złoża oraz w udzielonej koncesji na eksploatację kruszywa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX