Jak rozumieć § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 20 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak rozumieć § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) - dalej r.w.t. "Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków […]" (dalej: § 2 r.w.t.)?

W budynku zaliczonym do ZL II, Komendant Państwowej Straży Pożarnej (dalej: KPSP) nakazał decyzją (dalej: decyzja) "dostosowanie klatek schodowych oraz dróg ewakuacyjnych do r.w.t.", na podstawie § 245 pkt 1 i § 181 ust. 3 pkt 2 lit. c r.w.t. Budynek z lat 60 XX w. generalnie nie spełniał r.w.t. także w wielu innych aspektach poza tymi wymienionymi w decyzji. Na podstawie decyzji oraz wytycznych rzeczoznawcy ds. ppoż sporządzono projekt zatytułowany "Wykonanie decyzji KPSP…", spełniający w całości wymagania decyzji: wszystkie drogi ewakuacyjne i klatki schodowe w budynku dostosowano do r.w.t. Starostwo powiatowe, przed udzieleniem pozwolenia (dalej: pozwolenie), wymusiło zmianę tytułu na "Przebudowa – wykonanie decyzji KPSP…", argumentując, że definicja robót budowlanych (ustawa z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) - dalej pr. bud., art. 3 pkt 7 pr. bud.: "należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego") wyklucza, aby roboty nie były przebudową, skoro nie są montażem, remontem, rozbiórką obiektu lub bieżącą konserwacją. Inwestor zgłosił do KPSP odbiór wykonanych prac. W toku odbioru funkcjonariusze PSP stwierdzili: • wykonanie prac zgodnie z decyzją, pozwoleniem i uzgodnionym w zakresie ochrony ppoż. projektem, • niemożność odbioru, gdyż projektując przebudowę, zgodnie z § 2 r.w.t., cały budynek należało dostosować do r.w.t. Uogólniając: • czy faktycznie każda robota budowlana, nie będąca bieżącą konserwacją oraz budową, montażem, remontem lub rozbiórką – jest przebudową budynku? • czy wobec tego poddawany przebudowie budynek, niezależnie od części, jaka faktycznie tej przebudowie jest poddawana, musi być w całości dostosowany na podstawie § 2 r.w.t. do przepisów r.w.t.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX